Rõõm puhtast helist!

Pioneer ja Yamaha toodete hulgast leiab endale sobiva igaüks - olgu selleks siis ressiiver,

blu-ray mängija, audiosüsteem  või kõlarikomplekt, üks on kindel -

kvaliteedis me hinnaalandust ei tee.

                                                                               

 High-Fidelity ehk HiFi 

 

Küllap olete märganud, et viimasel aastakümnel on poodides müüdavad telerid muutunud üha õhemaks, pildikvaliteet sealjuures on läinud aga aina paremaks. Kahjuks on selline muutumine tulnud millegi arvelt- tähelepanuta on jäetud üks tähtsamaid parameetreid pildikvaliteedi kõrval – telerist tulev heli. Vähegi korralikumat heli tekitavad kõlarid lihtsalt ei mahu enam teleri korpusesse ära. Tootjad on küll proovinud seda probleemi lahendada, lisades kõlarid teleri jala sisse, kuid arusaadavalt on ka see ruum piiratud ning tulemus ei ole võrreldav isegi odavaima kodukino omaga.

Aina enam on  juurde tulnud inimesi, keda tuntakse tehnikamaailmas audiofiilidena, kes soovivad võtta viimast igast pisikesest helijupist, saamaks täiuslikke muusika- ning filmielamusi kasvõi omaenda kodus. Paraku jäävad sellisel puhul tuntud teleribrändide 100 – 200 eurosed kodukinod juba hätta. Puuduliku heli probleemi lahendavad aga High-Fidelity (tuntud, kui HiFi) tooted, mis otsetõlkes tähendab loomutruud või kõrgkvaliteetset heli.   

Mis on ressiiver?

Ressiiveri idee on kokku koguda ja võimendada erinevatest allikatest tulev heli ja pilt ning edastada see vastavatesse kanalitesse – heli kõlaritesse või kõrvaklappidesse, pilt telerisse jne. Nii saate näiteks ühendada koduse digiboksi, BluRay mängija, mängukonsooli, koduse serveri (arvuti) , iSeadmed vms ressiiverisse, mille kaudu läheb pilt edasi telerisse ja heli kõlaritesse, mis on samuti ühendatud ressiiveri külge. Seega, vaadates filme, lihtsalt telerit või kuulates muusikat, on teil alati kõrgkvaliteetne heli ja pilt.

Enne ressiiveri ostu tuleks teada, kui mitu kõlarit soovitakse sinna külge ühendada. 5 kanaliga ressiiver (tähis 5.1) tähistab seda, et sinna saab ühendada 5 kõlarit + 1 bassikõlari. Kallimad ressiiverid on juba 7. kanaliga, mis jällegi tähendab, et saab ühendada 7 kõlarit ja 1 bassikõlari. Vastavalt 7.2 tähendab aga seda, et mängima saab panna 7 kõlarit ja 2 bassikõlarit.

Paljudel ressiiveritel on heliprogrammid, mis loovad nö. virtuaalsed kõlarid ning laiendavad helipilti veelgi – see tekitab tunde, et kõlarid on ka seal, kus neid tegelikult ei ole.

 Hetkel on maksimaalselt võimalik tekitada kuni 11.2 helisüsteem, mis on juba kino tasemel.

Samuti on võimalik ühendada paljude ressiiverite taha mitu erinevat tsooni (ruumi/kuulamiskohta) ning suunata pearuumi heli neisse edasi või maha mängida mistahes teist heliallikat. Ruume on võimalik ühekaupa sisse-välja lülitada ning ka lisapuldiga juhtida.

Uusim tehnoloogia on võimeline signaali madalsageduskõlaritesse saatma vooluvõrgu kaudu ning juba täna on saadaval juhtmevabad subwoofrid, mida on adapteri abil lihtne ühendada ning helisüsteemi täiustamiseks ei peagi tülikaid juhtmeid vedama. 

Samuti on väga olulised ressiiveri esi- ja tagaküljel  asetsevad ühendused. Tuleks jälgida, et oleks olemas piisavalt HDMI sisendeid, et kõik seadmed ressiiveri külge ühendatud saaks, samuti on hea kõrvaklapi liides, USB, mis lubab totse iPod’lt, iPhone’lt või iPad’lt muusikat kuulata, optilise heli sisend jne.  Vanakooli-sõbrad ei tohiks ära unustada ka phono-sisedit, mis on  abiks vinüülimängija ühendamisel.

Nii ressiiverite kui ka muude seadmete juures on oluliseks muutunud võrgu toe olemasolu. Selle abil on võimalik tehnoloogiaga AirPlay üle DLNA kuulata juhtmevabalt muusikat kodustest seadmetest, nagu nutitelefon, sülearvuti, tahvelarvuti jne. Lisaks on võimalik nutitelefoniga ressiiverit juhtida, samuti on uuematel mudelitel olemas võimalus üle Bluetoothi muusikat kuulata. Eestis värskelt avatud teenus Spotify on uusimatel seadmetel juba olemas!

Enamikel resiiveritel on lisaks kaasas spetsiaalne mikrofon, mille abil saate häälestada kõik ühendatud kõlarid just enda lemmik telerivaatamise kohale vastavalt. Ühendage mikrofon ressiiveriga, asetage see kohta, kus kõige enam muusikat kuulate või filme vaatate ja ülejäänud töö teeb juba ressiiver ise, tagades just teie kuulamiskohas kõige täiuslikuma surround heli. Tippmudelitel on võimalik häälestada sama mikrofoniga kõik kuulamispositsioonid eraldi - see  tagab perfektse elamuse, kus iganes Te ka istute. Loomulikult on võimalik kõiki seadistusi teha manuaalselt. Soovitame iga kord kui toas mööbli ümber tõstate, teha uus häälestus – siis on tagatud alati parim võimalik helikvaliteet. 

Korralikult häälestatud helisüsteem ei väsita kõrvu ja kuulajat ning annab meeldiva emotsiooni ka helisid vaikselt kuulates. Hifi-seadmete peamine eelis ongi see, et ka madala helitugevuse juures on heli piisavalt kvaliteetne ning seda ei pea kunstlikult võimendama. Ebaloomulikult võimendatud heli väsitab kuulajat ning ei anna seda naudingut, mida me muusika kuulamisest ja filmide vaatamisest ootame. 

Milleks on vaja kõlareid?

Ressiiver üksi ei ole võimeline heli edastama, vaid vajab lisaks juurde korralikke kõlareid. Kõlarid liigitatakse esi- ehk põrandakõlariteks, taga- ehk riiulikõlariteks, keskkõlariteks ja bassikõlariteks. Seega 5.1 süsteemi ehitamiseks läheb teil vaja ühte keskkõlarit, kahte esikõlarit, kahte tagakõlarit ja bassikõlarit.

Kõlar on väga oluline komponent koduse HiFi süsteemi ehitamisel. Silmas peab aga  pidama, et ressiiveri taha igasugused kodukino kõlarid ei sobi, sest neil on reeglina kindlale Blu-Ray või DVD mängijale mõeldud ühenduspesad. Seega tuleks ikkagi vaadata konkreetselt HiFi kõlareid. Neid kahte eristab mäekõrgune helikvaliteedi vahe- HiFi kõlaritel on palju laiem sagedusala, mis ei lase ühelgi kõrgemal ega madalamal helil kaotsi minna, tagades seeläbi reaalse ja elutruu heli. Samuti on HiFI kõlaritel suured ja oluliselt võimsamad kõlarielemendid, mis vajadusel ka ümberkaudsed naabrid üles ajavad. Kõlarite õige paigutus on oluline ning seda on üldjuhul kirjeldatud ressiiveriga kaasasolevas kasutusjuhendis.

Väga suur roll on  kõlari korpuse materjalil ja kõlakasti ehitusel. Puitkastil on suur eelis plastikust kasti ees – heli on puhtam ja soojem ning kõrvale meeldivam.  

Yamaha tähistas äsja 125. aastapäeva ja Pioneer valmistab HiFi tehnikat juba alates aastast 1936. Nende kogemus antud valdkonnas on vaieldamatult kõige suurem ja nende tooteid võib usaldada.

Häid muusikaelamusi!

  

                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.digisound.ee koduleht on uuendamisel! (12.09.2017) Hea klient ja koostööpartner, www.digisound.ee veebileht on uuendamisel, vabandame! Avame peatselt uue kodulehe! Lähemalt